Jak wspierać dwujęzyczności dziecka

Dwujęzyczne wychowanie dziecka jest długotrwałym projektem rodzinnym i daje wiele satysfakcji zarówno dzieciom, jak i rodzicom.

 

Nie trzeba obawiać się popełniania błędów!  Można rozmawiać z dzieckiem w domu po angielsku, nawet jeśli nie jest to Państwa język ojczysty.  

Parents should not refrain from speaking the second language just because it is not their native tongue and they fear transmitting their errors and foreign accent in it.  As long as you have a desire to do it, and have reasonable fluency n the language, in most cases the extra opportunity you provide for your children to practice the language outweighs the potential inconvenience of their picking up your errors.’  (Barbara Zurer Pearson, ‘Raising a Bilingual Child’)

 

Można wspierać swoje dziecko w nauce słownictwa w języku angielskim w poszczególnych porach dnia, np. słownictwo dotyczące ubrań, kiedy dziecko się ubiera, części ciała w czasie kąpieli, słownictwo dotyczące jedzenia w czasie posiłków, itp.  Czytanie dziecku w domu po angielsku jest jednym z najbardziej efektywnych czasowo i przyjemnych sposobów na zapoznanie go z bogatym w słownictwo kontekstem nauki języka.  Wspólne śpiewanie piosenek dla dzieci to kolejny świetny sposób na naukę języka.  Polecamy serię Super Simple Songs dla dzieci.  Można włączyć te piosenki w tle w ciągu dnia, są one również znakomite do słuchania podczas podróży samochodem.

 

‘If you do not buy a lottery ticket, you will not win.  Similarly, if you do not maintain a bilingual environment, you will not have bilingual children.’  Barbara Zurer Pearson

12 steps to promote bilingual language development:

Book a tour